Covid krize jako příležitost

Koronavirová krize zasáhla do životů firem i každého z nás. Změny, o kterých se ve firmách dlouhodobě pouze mluvilo, se staly „díky“ covidové situaci v krátkém čase novou realitou. Home office, setkávání online nebo zkrácený pracovní týden jsou dnes běžnou součástí pracovních dní zaměstnavatelů a zaměstnanců. Jaká úskalí nová situace na pracovní trh přináší? Jaký je „nový normál“ a jak využít příležitosti, které nabízí?

Covidová krize aneb nová doba na trhu práce

V souvislosti se změnami vládních nařízení i s vývojem v okolních státech firmy mění svá očekávání a snaží se přizpůsobit, aby co nejlépe zajistily svou stabilitu a budoucí vývoj. V každém oboru je situace jiná, některých se krize téměř nedotkla, mnoho firem však muselo přistoupit k propouštění nebo pozastavení plánovaných náborů zaměstnanců. S covidovou krizí se tak řada firem ocitla ve stádiu vyčkávání a nejistoty.

Vývoj dokládá i míra nezaměstnanosti, která v srpnu 2020 stoupla na 3,8 %. Ve srovnání se srpnem 2019, kdy byla míra nezaměstnanosti 2,7 %, tak narostla o jeden procentní bod. zdroj: mpsv.cz

Práce na dálku se v mnoha firmách osvědčila

U zaměstnanců tolik oblíbený home-office, který firmy donedávna nabízely jen jako lákavý benefit, se stal běžnou součástí pracovního života. Jistě záleží na oboru a možnosti práci z domova vykonávat, mnoho firem ale již teď oznámilo, že se jim práce na dálku osvědčila a zavedou home-office dlouhodobě.

Změna se dotkla i personalistů a výběrových řízení. Dnes je běžnou praxí uskutečnit pohovor po telefonu nebo prostřednictvím videa. Čeká vás pohovor na dálku? V článku Jak se připravit na telefonický nebo video pohovor pro vás máme několik užitečných tipů.

Najímání externistů při navýšení poptávky

Firmy, které musely přikročit ke snižování počtu zaměstnanců nebo vyhlásily tzv. stop stav, mohou při nárazovém zvýšení objednávek častěji využívat externistů, kteří představují flexibilní pracovní sílu v době nejistoty. Zajistí tak potřebný chod firmy bez zaměstnaneckých závazků.

„Volná noha“ jako jistota v nejisté době?

S covidovou krizí se mění i pohled na výhody a nevýhody zaměstnaneckého poměru ve srovnání s vlastními podnikatelskými aktivitami nebo prací na volné noze. S rostoucí nejistotou zaměstnanců se v určitých oborech zvyšují jistoty nezávislých profesionálů. Důvod je očividný. V případě výpovědi ze zaměstnání může být v době krize těžší najít adekvátní náhradu v podobě nové práce. V případě rozvíjení vlastních projektů a práce tzv. „na sebe“ pro více zákazníků a klientů se riziko ztráty celého příjmu eliminuje, čímž se v určitých oborech jeví práce na volné noze jako jistější.

Jaké další výhody přináší podnikání a vlastní projekty? Získáte cenné zkušenosti, vybudujete si zdroj příjmu, a pokud se přesto rozhodnete ucházet o zaměstnání, tyto zkušenosti vám přinesou zhodnocení a body navíc při výběrovém řízení. Jak začít? Práci na volné noze se věnuje portál navolnenoze.cz, kde najdete inspiraci a hodnotné informace. 

S čím můžete začít už dnes?

Mít oči otevřené, pružně reagovat a přizpůsobit se nové situaci. Vzdělávat se ve svém oboru, budovat si pozici experta, tvořit síť kontaktů, například na LinkedInu nebo prostřednictvím oborových skupin a networkingu, a aktivně hledat příležitosti, které se stále nabízejí i této době covidové.

Sdílejte příspěvek:

 

Kontaktujte nás

adresa Hradecká 1227, Hradec Králové
telefon +420 493 332 920
2021 © Univerzita Hradec Králové