Pohovor v angličtině: Jak se připravit a získat sebejistotu

Chystáte se na pracovní pohovor v angličtině? Stejně jako u běžného pohovoru i zde platí, že důkladná příprava zvýší vaši sebejistotu a šanci na úspěch.

Chystáte se na pracovní pohovor v angličtině? Stejně jako u běžného pohovoru i zde platí, že důkladná příprava zvýší vaši sebejistotu a příznivě ovlivní průběh pohovoru. Zbavíte se nervozity a nenecháte se zaskočit. 

Vytvořte reálné očekávání o vaší jazykové úrovni

Vydařený pohovor v angličtině začíná už životopisem, kterým vzbudíte reálné očekávání zaměstnavatele. Přecenění jazykových schopností se totiž projeví už v prvních několika větách. V životopise proto uvádějte skutečnou jazykovou úroveň a vaši schopnost komunikovat v angličtině nepřikrášlujte.

Příprava vám dodá sebevědomí

Těžce na cvičišti, lehko na bojišti. Pokud nevyužíváte jazyk aktivně, věnujte čas tréninku a pohovor si několikrát vyzkoušejte nanečisto. Ideálně nahlas. Získáte tak větší sebejistotu, rozhovor bude přirozeně plynout a zanecháte dobrý dojem. Trénujte odborné výrazy, ale také neformální fráze, tzv. small talk. Nice to meet you!

Dokonalá znalost obsahu životopisu

V případě pohovoru v angličtině bývá anglicky i životopis. Ujistěte se, že perfektně znáte jeho znění a všechny anglické výrazy, které obsahuje. S velkou pravděpodobností se bude hovor týkat vašich zkušeností a vzdělání, proto si natrénujte odpovědi na otázky, které můžou zaznít jako například Why did you choose this field of study? Pokud narazíte na mezeru ve znalostech, chybějící slovíčka si vypište, používejte ve větách a opakováním uložte do paměti.

Typické otázky při pohovoru

I v angličtině vás pravděpodobně čekají typické dotazy personalistů, které mají za cíl odhalit vaši motivaci a osobnostní rysy. Proto buďte o krok napřed, odpovědi si připravte alespoň rámcově předem. Nebojte se používat jednoduché věty, ať se v odpovědích zbytečně nezamotáte.

K nejběžnějším otázkám patří:

Why would you like to work for us?

What do you know about our organization?

Are you a team player?

Are you willing to travel? How much?

What have you achieved in your life you are proud of?

What are your career goals? 

Videa s inspirací

Vzorové pohovory v angličtině najdete třeba na YouTube. Naposloucháte správné odpovědi, můžete věty opakovat a získáte mnoho inspirace k vhodným reakcím, které už si jen přizpůsobíte podle potřeby. Pokud patříte k těm, kteří se nejlépe učí poslechem, videa jsou pro vás ideální.

Bude váš pohovor probíhat online? Přečtěte si 7 tipů, jak se připravit na telefonický nebo video pohovor

Pár hodin s lektorem

Pokud cítíte, že potřebujete hlubší přípravu, využijte služeb některého z mnoha lektorů jazyků. Díky moderním technikám, které dnes lektoři používají, vás dokážou na pohovor připravit rychleji a kvalitněji. Můžete tak nacvičit vhodné obrazy, dostanete upozornění na chyby a vylepšíte výslovnost.

Nebojte se přiznat drobnou neznalost

Pokud není angličtina vaším denním chlebem, nervozita je úplně přirozená. Pak se může stát, že vám nějaké to slůvko vypadne. Snažte se ho nahradit jiným, ale nepomáhejte si českými výrazy. Jestli jste svou jazykovou úroveň v životopise nepřecenili, nikdo nebude očekávat, že budete mluvit jako rodilý mluvčí. Pokud neporozumíte otázce, nestyďte se požádat o zopakování. Buďte přirození. Cílem je domluvit se. Vaši schopnost poradit si v nestandardní situaci, jakou pohovor v angličtině je, ocení i budoucí zaměstnavatel.


 

Sdílejte příspěvek:

 

Kontaktujte nás

adresa Hradecká 1227, Hradec Králové
telefon +420 493 332 920
2021 © Univerzita Hradec Králové